“Dame imaju prednost” – reči su koje se češće čuju kao isforsirana fraza, nego kao smislena rečenica i način razmišljanja modernog muskarca. To je šteta samo po sebi. Ipak, ako ste imale sreću da naiđete na kakvog pripadnika ove vrste kojoj preti istrebljenje, sigurna sam da je njegova pojava i nada, sveumeće ponašanja i govorništva, vrlo jasno, a opet neosetno, morala ostaviti dubok trag u vašim mislima.
Džentlmen je muškarac koji vodi računa kako se ophodi prema osobama iz svoje okoline, bez izuzetka. On nikada neće dozvoliti da se dama oseti nezaštićeno ili suvišno u društvu. Otvaranje vrata isljučivo onoj (devojci) prema kojoj gaji izvesnu dozu dopadanja, nije džentlmentski. Takvo ponašanje, takva pažnja se ne dovodi u pitanje ma o kojoj ženi iz okruženja da je reč: supruzi, majci, sestri, drugarici, komšinici ili prolaznici. Poštovanje i pomoć, ipak, neće iskazati i pružiti samo ženskom rodu, već i muškarcima, naročito starijim i slabijim od njega samoga.
Džentlmentsko ponašanje se često greškom povezuje isključivo sa ljubljenjem u ruke i kupovinom cveća. Zapravo ne, pretvaranje i usiljeno fino ponašanje je dijametralno suprotno ponašanju istinskog džentlmena.
Biti jedan od njih ne znači odsustvo poroka. Opet ključna reč bi morala biti umerenost. Pravi gospodin je bojažljiv pri odabiru pića. Neće izabrati ono sa akcije “tri brlje za sto dindži”, počastiti se sa dve ture i završiti sa trajnim, dubinskim ispiranjem želuca. On ne beži ni od cigarete ukoliko mu to godi, ali opet, stav i suptilnost su prisutni pri svakom pokretu. (Ovo ne znači da će “progutati” tri pakle cigareta i da ćemo se diviti njegovim žutim zubima, noktima i “opojnom” mirisu.) Pažljivo bira i šta će obući, pročitati, pojesti, kakvu će televizijsku emisiju pogledati ili muziku slušati. Nije sputan da bilo šta od toga radi umereno i ako mu prija.
On voli društvo i ume da se druži. Najčešće uživa poštovanje od ljudi iz svog okruženja, ne nameće svoj stav, ali isti bude vrlo često uvažen.
Džentlmen je neko ko ume da živi velikim, ali bez sumnje, pristojnim životom. Životom u kome maniri nisu stvar o kojoj treba polemisati. Moral, vaspitanje, inteligencija i stil takođe igraju bitnu ulogu u njegovom životu. Njegov duh je bogat, a on izuzetno poštovan od drugih.
Ukoliko se ukaže prilika da se džentlmen nađe u društvu žene koja nema damsko ponašanje, on svoje neće promeniti.
Moderan naziv za dečka koji se izdvaja iz svog društva sada je frajer. No, džentlmen nije frajer. Nikako. Biti džentlmen je nešto drugačije, veće, odgovornije i zahtevnije. On poštuje pre svega sebe i svoje biće, ne dozvoljava manipulisanje svojim imenom i ličnošću. Kavaljer uvek poštuje svoj, ali i tuđi izbor.
Možemo zaključiti da je ovakvo ponašanje stanje karaktera i moralne svesti i savesti o sebi i drugima. Džentlmentstvo se ne da u potpunosti naučiti, ali svakako neki kodeksi ponašanja se mogu usvojiti.
Dama je sve manje, tako da nije neobično ni brojno stanje džentlmena. Ipak, nadam se da će ti pravi muškarci, džentlmeni današnjice, negde pronaći za sebe damu kao svoj ženski ekvivalent.